-->>   

تاریخ و زمان


پنجشنبه ۵ ارديبهشت
۱۳۹۸

19. شعبان 1440


25. آوریل 2019

جملات آموزنده


******************************
دستاورد پزشکی ایران؛تولد فرزند سالم از زوج مبتلا به تالاسمی و پیشگیری از تولد کودکان تالاسمی PDF چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 2
بدخوب 
چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۰۲:۴۳

ایسنا: با دستیابی محققان پژوهشگاه «رویان» جهاد دانشگاهی به تکنیک تشخیص پیش از لانه‌گزینی بیماری‌های تک‌ژنی نظیر تالاسمی، از تولد کودکان مبتلا به این بیماری از مرحله قبل از انتقال به رحم پیشگیری می‌شود.

 

دکتر حمید گورابی، رییس پژوهشگاه رویان در گفت‌و‌گویی اختصاصی با خبرنگار پژوهشی ایسنا با اعلام دستاورد تازه محققان رویان در دستیابی به روش تشخیص بیماری‌های ژنتیکی تک ژنی با تکنیک PGD مولکولی افزود: اغلب کارهایی که به عنوان تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی جنین انجام داده ایم برای بیمارانی بوده که دچار ناباروری بوده‌اند. تکنیک جدید ارائه شده خدمت جدیدی است که می‌تواند در مادرانی که باروری آنها طبیعی است ولی به لحاظ مشکل ژنتیکی در مادر و پدر ممکن است جنین دچار بیماری ژنتیکی شود، مورد استفاده قرار گیرد.

 

وی ادامه داد:‌ حرکت جدیدی که پژوهشگاه رویان در این زمینه آغاز کرده روش پیچیده‌ای است که باید به یک سطح اطمینان خوب رسید تا بتوانیم به عنوان یک روش روزمره و کلینیکال از آن استفاده کنیم.
رییس پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی با بیان این که امروز اطمینان زیادی از نتایج این روش به دست آمده است، به ایسنا گفت: امروز به این سطح اطمینان رسیده ایم که این روش‌ها را برای آن دسته از زوج ها که مشکل باروری ندارند و می‌توانند باروری طبیعی داشته باشند اما از لحاظ مشکلات ژنتیکی، احتمال تولد فرزند مبتلا به بیماری های ژنتیکی تک ژنی مثل بتا تالاسمی در آنها وجود دارد استفاده کنیم.
گفتنی است، PGD اولین بار در دههٔ ۱۹۸۰ به عنوان روش جایگزینی برای تشخیص پیش از تولد و سقط احتمالی جنین مبتلا در زوج‌هایی که در معرض خطر بیماری‌های حاد ژنتیکی قرار دارند، ابداع شد. تکنیک PGD نیازمند انجام IVF است تا بتوان جنین را پیش از کاشت در رحم از نظر بیماری‌های ژنتیکی ارزیابی کرد. این کار نیاز به سقط را برطرف می‌کند. این فرآیند با ملاحظات اخلاقی و پزشکی همخوانی داشته و امکان انتخاب جنسیت را نیز فراهم می‌کند.
به گزارش ایسنا تکنیک تشخیص پیش از لانه گزینی بیماری های تک ژنی نظیر تالاسمی به عنوان دستاورد شاخص جهاد دانشگاهی رونمایی شده است.

همچنین به گزارش واحد مرکزی خبر : با معرفی این دستاورد پیچیده آزمایشگاهی که چند سالی است محققان جهاد دانشگاهی در حال مطالعه و کار بر روی آن بودند، فرزند سالم از زوجینی که مبتلا به بیماری تالاسی بودند، به دنیا آمد.
11مهر امسال بودکه دوقلوهای باران و آریان به روش درمان و پیشگیری PGD یا همان تشخیص پیش از لانه گزینی جنین، متولد شدند و هم اکنون هیچگونه بیماری تالاسمی در آنها دیده نمی شود.
در روشPGD؛ پس از لقاح خارج از رحمی یک سلول از جنین شش تا هشت سلولی جدا و در محیط آزمایشگاهی کشت و آزمایش می شود و در صورت سالم بودن آن سلول، جنین به داخل رحم مادر منتقل و ادامه رشد و روند حاملگی طی می شود.
پیش از این نیز پژوهشکده ابن سینا موفق به درمان به روش PGD شده بود و از امروز بیماران و زوجین مبتلا به تالاسمی می توانند برای تولد فرزند سالم به مراکز رویان و ابن سینا مراجعه کنند.

نظرات (0)