-->>   

تاریخ و زمان


دوشنبه ۵ فروردين
۱۳۹۸

18. رجب 1440


25. مارس 2019

جملات آموزنده


******************************
فرهنگ سازي؛ بيماران خاص نيازي به ترحم ندارند PDF چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 1
بدخوب 
پنجشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۳۸

ایرنا/گزارش، مينا بازگشا: بيماران خاص همواره در طول زندگي با مشكلات متعددي مواجه هستند، اما در اين ميان بانوان مبتلا به بيماري هاي خاص به دليل برخي مسايل فرهنگي و اجتماعي با مشكلات مضاعفي مواجه هستند.

 

رزمی كار بود و در اوج شادابی قرار داشت، اما این روزها حتی از راه رفتن معمولی خود نیز بازمانده است. اگرچه به ظاهر بیمار نیست ،اما اسپاسم عضلاتش تعادل در راه رفتن را از او گرفته.سعی می كند به حرفها و نگاه های مردم اهمیتی ندهد، اما نگاه های خیره ترحم آمیز آزار دهنده آنان این اجازه را نمی دهد؛هل می شود و همان یك قدم را هم نمی تواند بردارد.

فریبا حرفه ورزشی اش را دوست داشت اما ام اس ذره ذره توانش را گرفت.او كه تا پیش از این در میادین ورزشی با تمام توان و اعتماد به نفس حریف می طلبید اكنون به فردی بسیار زود رنج و درون گرا تبدیل شده است.

این روزها فریباها كم نیستند، افرادی كه به دلیل ابتلا به بیماری های خاص نه تنها از شغل و ورزش خود بازمانده بلكه برای حفظ زندگی خود به دیگران متكی شده اند.

در برخی مواقع،‌ باورهای اجتماعی و معضلات فرهنگی موانعی را پیش روی افرادی همچون معلولان یا بیماران خاص كه فقط در یكی از ابعاد زندگی دچار مشكل هستند ، قرار می دهد كه با وجود توانمندی های فوق العاده در عرصه های مختلف زندگیشان را مختل كرده است .

با این حال از میان بیماران خاص كسانی را می توان یافت كه با اراده و ایمانی استوار، وارد عرصه های قهرمانی می شوند ، سدها را می شكنند و به همه ثابت می كنند كه بیماری هرگز نمی تواند مانع پیشرفت آنها شود و با واژه 'انزوا' بیگانه اند.

متاسفانه به دلیل وجود فضای فرهنگی خاص در جامعه گاهی این ورزشكاران قهرمان ترجیح می دهند بی نام بمانند تا هیچ كس از بیماری آنها اطلاعی نداشته باشد و این آسیبی جدی محسوب می شود.در صورتی كه با معرفی آنان در جامعه می توانند الگویی مناسب برای افرادی باشد كه همانند خودشان مبتلا به این بیماری ها هستند.

ورزش باعث كاهش اضطراب‏ و ترس، تقویت حركت عضله‏ها و افزایش قدرت بدن می‏شود و می تواند در بهبود وضعیت جسمانی مبتلایان به بیماری های خاص نقش مهمی ایفا كند.

ورزش بر بیماری هایی مانند دیابت،نارسایی كلیوی، هموفیلی و تالاسمی تاثیر بسیاری دارد و تحمل بیماری را بر بیمار آسان تر می كند.پیاده روی، شنا و نرمش ضمن برآوردن‏ نیازهای جسمی و روحی بیمار، استرس چندانی بر سیستم انعقادی و مفاصل ایجاد نمی‏كندو پرداختن به این امر بحث مفصلی را می طلبد، اما آنچه كه حائز اهمیت این است كه ورزش این قشر مورد توجه كمتری از سوی مسئولان قرار گرفته است.

* هیات ورزشی بیماران خاص و پیوند اعضا

هیات ورزشی بیماران خاص و پیوند اعضا با هدف ایجاد بسترهای مناسب جهت حضور مستمر تمامی افراد مبتلا به بیماریهای خاص در عرصه های مختلف اجتماعی و تقویت امید به زندگی و فرداهای بهتر در آنان و ارایه خدمات ورزشی به افراد مبتلا به بیماریهای خاص شامل بیماریهای (سخت و صعب العلاج)، نارسایی مزمن كلیه (دیالیزی)، ‌پیوند اعضا ( شامل پیوند كلیه، قلب، ریه و كبد)، تالاسمی، هموفیلی، دیابتی، ام اس و سرطان فعالیت می كند.

رییس هیات مدیره انجمن تالاسمی آذربایجان شرقی و نماینده بیماران تالاسمی در هیات ورزشی بیماران خاص می گوید: بیماران بسیاری هستند كه مقام های كشوری كسب كرده اند اما در هیات های ورزشی دیگر مشغول به فعالیت هستند.

'زهرا فرجی' كه خود مقام های متعدد كشوری را در حوزه ورزش كسب كرده است ، یادآور شد : به دلیل دید غلط جامعه به بیماری متاسفانه بیماران خاص بیماری خود را پنهان می كنند به طوری كه در محل كار و دوستان و آشنایان، كسی از بیماری آنان مطلع نیست و برای كاستن از دغدغه هاو نگرانی های خانواده این بیماران نیاز به فرهنگ سازی در جامعه احساس می شود. این نگرانی و دغدغه بستگان درجه یك از افشای بیماری فرزندانشان موجی منفی در آنان ایجاد كرده و موجب كاستن اعتماد به نفس آنان و كاهش فعالیت های اجتماعی این افراد گردیده است.

فرجی ازمسوولان استان خواست به ورزش بیماران خاص بهای بیشتری دهند چرا كه ورزش بهانه ای است كه این بیماران به خود باوری برسند.

وی از خیرین، كارخانجات، ادارات و سازمان ها خواست دست‌ یاری داده و برای ساخت یك ورزشگاه اختصاصی برای هیات ورزش‌های بیماران خاص و پیوند اعضای استان كه در جهت سلامت جامعه است همكاری و مساعدت كنند.

نایب رییس هیات بیماران خاص و پیوند اعضای آذربایجان شرقی نیز در این مورد می گوید: ورزش برای بیماران خاص مفید بوده و آنها بیشتر از افراد عادی به ورزش نیاز دارند.

'لعیا غفار حدادی ' افزود: فعالیت جسمانی بیماران می تواند با روحیه بخشی به آن ها موجب كاهش و تسكین دردهایشان شود.

هیات بیماران خاص و پیوند اعضای آذربایجان شرقی از نیمه دوم سال 87 فعالیت خود را آغاز كرده است هم اكنون در تبریز 10 ورزشكار تالاسمی،  13ورزشكار دیابتی نوع یك و 15 ورزشكار هموفیلی در بخش بانوان آن عضویت دارند .

به گفته غفار حدادی با وجود استعدادهای قهرمانی در این بانوان، نگرانی و حمایت بیش از حد خانواده ها از فرزندانشان موجب كاهش اعتماد به نفس و مانع پیشرفت آنان در حوزه ورزش می شود.

وی گفت: عامل اساسی كه بیشتر خانواده‌ها در بیماران خاص از آن بیم دارند، ترس از برملا شدن بیماری فرزندشان از طریق رسانه‌ها و اطلاع یافتن خویشان است.

غفار حدادی افزود : همزمانی برگزاری برخی مسابقات با آغاز سال تحصیلی و كمبود بودجه برای تامین هزینه های مربیان از جمله مشكلات انجمن های بیماران خاص و عدم حضور ورزشكاران در مسابقات قهرمانی كشور است.

به گفته وی باید با فرهنگ سازی مناسب دیدگاه افراد جامعه نسبت به بیماران از حالت دلسوزی و ترحم تغییر كند تا آنان با احساس امنیت بیشتری در عرصه های ورزشی حضور یابند.

وی همچنین از خیران خواست در راستای كمك به پیشرفت بیماران خاص در تمام حوزه ها و بازگشت آنها به زندگی با این هیات همكاری كنند.

نایب رییس هیات بیماران خاص و پیوند اعضای استان اذربایجان شرقی افزود: هم اكنون بیشتر بیماران خاص ساكن استان شناسایی و در رشته های مرتبط به آنان اطلاع رسانی شده تا علاوه بر رژیم دارویی و غذایی، ورزش را نیز سرلوحه كار خود قرار دهند.

همچنین رییس هیات ورزشی بیماران خاص و پیوند اعضای استان آذربایجان شرقی به خبرنگار ایرنا گفت: نگرانی برخی خانواده ها از برملا شدن بیماری پنهان فرزندانشان مانع پیشرفت اینگونه بیماران در ورزش قهرمانی شده است.

'ابوالفضل اسداللهی ' افزود: نگرانی خانواده ها از رسانه ای شدن بیماری فرزندانشان اجازه پرداختن به ورزش قهرمانی را در جامعه از این ورزشكاران سلب كرده است.این در حالی است كه بیشتر خانواده‌ها بیم آن دارند كه خویشاوندان از بیماری فرزندشان اطلاع یابند و یا این بیماری مانعی برای ازدواج دخترانشان باشد.

وی اظهاركرد: هیات ورزشی بیماران خاص استان بستر مناسب برای حضور این افراد در عرصه های ورزشی و اجتماعی را فراهم كرده است. در حال حاضر اداره كل جوانان و ورزش استان زمینه جذب و آشنایی بیشتر بیماران خاص را با فعالیت‌های هیات فراهم كرده است.

وی از رسانه ها و مسوولان خواست در راستای رفع مشكلات فرهنگی این قشر فرهنگ سازی كنند.
نظرات (0)